| Processor | Intel Core i7-13800H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 Inch WQXGA IPS Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4080 Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 32GB DDR5 5600MHz RAM | |
| Memory | 1TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC Opal | |
| Battery | 4-Cell 90Whr Li-Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo ThinkPad P1 Gen 6 Mobile Workstation |
|---|---|
| Model | ThinkPad P1 Gen 6 Mobile Workstation |
| Price | Tk 351,890 |
| Brand | Lenovo |
| Type | |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11AX (2 x 2) |
|---|
| Display Type | WQXGA, IPS, Anti-Glare, 100%sRGB, 500 nits, 165Hz, LED Backlight |
|---|---|
| Display Size | 16.0 inch |
| Display Resolution | 1600 x 2560 Pixels |
| Webcam | 1080P FHD IR/RGB Hybrid with Privacy Shutter and Microphone |
|---|
| Body Dimensions | (H x W x D) 17.3mm x 359.5mm x 253.8mm / 0.68 x 14.1 x 9.6 |
|---|---|
| Body Weight | 1.78 kg / 3.92 lbs |
| Body Build | Carbon-Fiber Weave top cover (Available on WQUXGA displays) |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13800H with vPro (E-Core Max 4.00 GHz, P-Core Max 5.20 GHz with Turbo Boost, 14 Cores, 20 Threads, 24 MB Cache) |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 32GB DDR5 5600MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC Opal |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-Cell 90Whr Battery |
| Battery Backup | 13-hours |
| Audio | Dolby Atmos with Dolby Voice, Dual far-field mics, User-facing speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11AX (2 x 2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 2 x Intel Thunderbolt 4 2 x USB-A 3.2 Gen 1 (1 always on) Headphone/ mic combo SD Express 7.0 Card Reader Optional: Sim card slot |
| Made By | Hong Kong |
|---|---|
| Other Features | Backlit with white LED lighting, Spill resistant |
Display: 17.0 Inch FHD WVA Display
Processor: Intel Core i7-13850HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 83 Wh, 6 Cell, Lithium Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch WQHD IPS 240Hz Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable 99 Wh Li-Poly-Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 94Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.32Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer, 99.9Whr Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Display
Processor: Intel Core i9-13980HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WQUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1260P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell: 57Wh Lithium-Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD 240Hz Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 82Wh Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 inch QHD 240Hz Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16 GB DDR5 4800MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 82Wh Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →